Porady Ślubne: Jak przygotować się do sesji zdjęciowej?

Dla osób, które nie mają dużego doświadczenia przed aparatem sesja zdjęciowa może być prawie tak stresująca, jak sam ślub lub narodziny dziecka. Doskonale rozumiemy wszystkie obawy z nią związane i dlatego też stworzyliśmy listę rzeczy, na które powinniście zwrócić uwagę, żeby lepiej przygotować się do sesji, a co za tym idzie, mniej się denerwować.

1. Research

Udana sesja to taka, na którą obie strony dobrze się przygotowały. Przejrzyjcie swoje ulubione fora i portale dla inspiracji, przyjrzyjcie się pozom, które najbardziej wam się podobają, a najlepiej zapiszcie je na dysku i pokażcie swojemu fotografowi. Dobrze jest wejść w portfolio fotografa wykonującego dla was sesję i pokazać mu, które jego zdjęcia pasują wam najbardziej. Nieocenioną pomocą w prowadzeniu przedślubnego researchu są Pinterest i Tumblr. Można tam znaleźć wiele galerii zbierających pomysły na interesujące was sesje zdjęciowe.

TUTAJ możecie zobaczyć naszą własną, ciągle rosnącą galerię póz i pomysłów na sesje.

2. Poznajmy się!

Najważniejsza jest dobra komunikacja między fotografem a klientem. Na rozmowie przed sesją warto jest określić wszystkie istotne dla was punkty. Powiedzcie dokładnie, czego oczekujecie, pokażcie, jaki rodzaj fotografii podoba wam się najbardziej (tutaj oczywiście bardzo przydatne jest przeprowadzenie opisanego wyżej researchu). Takie rzeczy jak wasze zainteresowania, muzyka której słuchacie również mogą pomóc przy stworzeniu odpowiedniej atmosfery podczas sesji zdjęciowej. Najważniejsze jest, abyście czuli się luźno i swobodnie.

chlebem i solą fotografia ślubna-0129.JPG

3. Pozowanie podczas sesji

Jeśli nie masz doświadczenia lepiej nie stosuj podpatrzonych i wyuczonych, a w konsekwencji sztywnych póz i gestów, bo na zdjęciach wyglądają one niezbyt pochlebiająco...

Jaka jest więc nasza rada? Nie pozować wcale! :) Bądźcie sobą i pozwólcie fotografowi zająć się resztą, zachowujcie się naturalnie, rozmawiajcie ze sobą, bawcie się, śmiejcie, skaczcie i bądźcie w ruchu. Pozwólcie fotografowi łapać najpiękniejsze momenty.

chlebem i solą fotografia ślubna-3468.JPG

4. Lokacja

Czy macie miejsce, które wyjątkowo dobrze wam się kojarzy? Miejsce, w którym byliście na pierwszej randce, miejsce, w którym zdaliście sobie sprawę, że wasz wybranek/wybranka to ta jedna jedyna osoba? Czy może widzieliście przypadkiem na zdjęciu lub przez szybę samochodu jakiś piękny, tajemniczy, nieznany wam dotąd zakątek? Jeśli takie miejsce istnieje, a wy wymarzyliście sobie, żeby sesje odbyła się właśnie tam, koniecznie podzielcie się tym ze swoim fotografem! Sesja zrobiona w lokacji dla was szczególnej może zaowocować bardziej naturalnymi, szczerymi zdjęcia.

Jeśli nie macie żadnego pomysłu, zawsze można skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań. W mieście może to być dach wysokiego budynku, wyjątkowo malowniczy park lub stara fabryka do zdjęć w stylu industrialnym, zaś na wsi: kwiecista łąka, pole lub las.

chlebem i solą fotografia ślubna-7993.JPG

5. Ubiór i makijaż

Ubiór i makijaż stanowią ważny element każdej sesji zdjęciowych. Dla nas najważniejsze jest jednak to, aby klient czuł się luźno i swobodnie. Nawet najpiękniejsze szpilki potrafią zepsuć zdjęcie, jeśli na twarzy narzeczonej widać grymas bólu od wbijających się w jej piętę brzegów. Podobnie jest ze zbyt krótkimi lub luźnymi ubraniami, które często mogą wprawić w zakłopotanie. Dodatkowo, dobierając ciuchy starajcie się, żeby dobrze komponowały się ze sobą nawzajem, piękna sukienka narzeczonej straci na uroku, jeśli partner ubierze na siebie koszulkę z logiem ulubionego zespołu. Należy jednak pamiętać, że jeśli pomysłem na waszą sesję będzie brudna, grunge’owa sesja miejska w skórach, takie koszulki są jak najbardziej na miejscu! Wszystko zależy od waszego pomysłu i klimatu jaki chcecie uzyskać podczas sesji.

Jeśli natomiast chodzi o makijaż: zachęcamy do wcześniej wizyty u makijażystki. Obu partnerów! Jeśli sesja odbywa się w ten sam dzień co wasz ślub, nie będzie to problemem, jeśli nie, zalecamy wcześniejszą rezerwację terminu. Gwarantujemy, że będziecie czuli się pewniej przed obiektywem.

chlebem i solą fotografia ślubna-2-3.JPG

6. Pora roku, pora dnia i pogoda

Romantyczna sesja jesienna czy luźniejsza i zwiewna sesja letnia? Również i to zależy od Was i od tego, jaki klimat chcecie uzyskać. Nie martwcie się, jeśli jedyny pasujący wam termin to jesienne popołudnie lub zimowy poranek. Jeśli zastosujecie się do każdego z powyższych punktów, sesja będzie udana niezależnie od pory roku.

Uniwersalną zasadą zdjęć portretowych jest jednak unikanie godzin popołudniowych. Światło jest wtedy bardzo ostre, a zmrużone i podkrążone oczy zepsują wam każde zdjęcie. Częściowo da się tego uniknąć robiąc zdjęcia w cieniach drzew lub budynków, jednakże warto pamiętać, że nie każda lokacja oferuje schronienie przed słońcem. Najlepiej zdjęcia jest robić wczesnym rankiem lub na krótko przed zachodem słońca (o tak zwanej złotej godzinie).

Jeśli natomiast okaże się, że w wybranym terminie sesji zdjęciowej niespodziewanie spadnie deszcz, można sesję przełożyć lub wręcz przeciwnie - zrobić klimatyczne zdjęcia w deszczu.

chlebem i solą fotografia ślubna-8139.JPG

***

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł wyjaśnił wiele wątpliwości na temat sesji fotograficznych i sprawi, że ta wasza będzie pięknym wspomnieniem. Jeśli macie więcej pytań na ten temat lub chcielibyście przeprowadzić taką sesję z nami, zachęcamy do kontaktu!