Porady Ślubne: 7 najpopularniejszych ślubnych przesądów

Przesądy ślubne mają długą tradycję w wielu kulturach a ich przestrzeganie w ostatnich latach staje się coraz modniejsze. W niniejszym poście przedstawimy Wam siedem najpopularniejszych ślubnych przesądów :)

1.       Coś starego, nowego, pożyczonego i błękitnego

Zgodnie z tradycją w dniu ślubu Panna Młoda powinna mieć na sobie coś starego, nowego, pożyczonego i błękitnego. Ten, pochodzący z Wielkiej Brytanii, zwyczaj ma związek z symboliką przypisywaną poszczególnym przedmiotom i działa na zasadzie zaklęcia lub uroku mającego zapewnić Młodej Parze powodzenie i szczęście na nowej drodze życia.

  •  Rzecz stara symbolizuje przeszłość Panny Młodej i ma służyć jako ochrona dla nienarodzonego jeszcze dziecka.
  • Rzecz nowa symbolizuje wspaniałą, pełną radości przyszłość, która czeka nowożeńców po ślubie.
  • Rzecz pożyczona od osoby szczęśliwej i spełnionej w małżeństwie ma przenieść tę samą pomyślność na Pannę Młodą i Pana Młodego.
  • Rzecz błękitna symbolizuje wierność, czystość i trwałość mające cechować przyszłe małżeństwo Pary Młodej.

2.       Biała suknia ślubna

Zwyczaj zakładania białej sukni nie jest wcale taki stary, bo o ile kolor ten od początku czasów chrześcijańskich symbolizował czystość, światło i dobro, biała suknia zakładana na ceremonię ślubną stanowi pewien trend spopularyzowany dopiero w XIX wieku przez królową Wiktorię. Dzisiaj stanowi nieodłączną niemal część tradycji, choć można zaobserwować odważne odstępstwa od tej relatywnie nowej reguły (nasza rada – stawiaj na wygodę i dobre samopoczucie. Jeśli lepiej się czujesz w czerwieni lub czerni, nie wahaj się ani przez chwilę!)

fotografia-slubna-chlebem-i-sola-1

 

3.       Pan młody nie może zobaczyć Panny młodej przed ślubem

Znany przesąd głosi, że jeśli Pan młody zobaczy Pannę młodą ubraną w suknię ślubną przed samą ceremonią sprowadzi na ich dwoje pewne nieszczęście. Przekonanie to ma swój początek w czasach aranżowanych małżeństw, kiedy to rodzice Pary Młodej obawiali się jawnego sprzeciwu wobec zawierania związku małżeńskiego z osobą, która po prostu nie przypadła, którejś ze stron do gustu.

Dzisiaj przesąd, daleki od swych korzeni (co też niezmiernie nas cieszy), służy każdemu fotografowi. Każdy z nas uwielbia uwieczniać moment, w którym Pan Młody po raz pierwszy w tym szczególnym dniu widzi swoją piękną, przyszłą żonę.

4.       Welon, przenoszenie przez próg i druhny

Każdy z tych, do dzisiaj nieodłącznych, elementów ślubu ma swoje źródło w starożytności lub wczesnym średniowieczu. Welon zakładany przez Pannę Młodą i obecność druhen to sięgające starożytności tradycje mające związek z obawą przed złymi duchami.  Panna młoda zasłaniała swoje oblicze i otaczała podobnie lub identycznie ubranymi druhnami, żeby uchronić się przed zazdrosnymi o jej szczęście zjawami. Podobne podłoże ma również średniowieczna tradycja przenoszenia przez próg wspólnego domu. Wierzono wtedy, że Panna młoda jest szczególnie bezbronna w dniu ślubu, a najwrażliwszą część jej ciała miały stanowić stopy. Z tego właśnie powodu Pan Młody, aby uchronić zarówno swą małżonkę, jak i nowy dom przed złymi duchami wnosił ją na własnych rękach do środka.

5.       Na którym palcu należy nosić obrączkę i dlaczego

Tradycja głosi, że podczas ślubu obrączka powinna być wsunięta na serdeczny palec lewej ręki (choć w dzisiejszych czasach, w Polsce, noszona jest zazwyczaj na prawej). Obyczaj ten wywodzi się ze starożytnych wierzeń dotyczących bezpośredniego połączenia czwartego palca lewej dłoni z sercem. Twierdzono mianowicie, że są one zespolone tzw. żyłą miłości. Stąd również przekonanie o głębokim znaczeniu, jakie ma noszenie obrączki nawet po śmierci małżonka lub żony. Jak mówią: podczas krwawych postań w Polsce owdowiałe kobiety przekładały swoje obrączki na drugą rękę (lewą) na znak żałoby i podobnie czynili wszyscy Ci, którzy solidaryzowali się z owdowiałymi. Stąd też polski zwyczaj zakładania obrączek na prawą dłoń.

fotografia-slubna-chlebem-i-sola-2

 

6.       Obsypywanie ryżem lub płatkami kwiatów

Tradycja ta sięga czasów starożytnego Rzymu, gdzie obyczajem było obrzucanie nowożeńców garściami pszenicy symbolizującej płodność. Niedługo jednak potem, z powodu swojej dostępności i ceny, to ryż stał się uniwersalnym symbolem płodności i dobrobytu (a obrzucanie nim Pary Młodej do dzisiaj stanowi nieodzowną część ceremonii ślubnej).

7.       Rzucanie bukietem

W dzień swojego ślubu Panna Młoda uważana była za istotę pobłogosławioną przez bóstwa i w związku z tym przekonaniem wierzono również, że dotknięcie jej samej albo sukni lub welonu, które ma na sobie przynosi dużo szczęścia. Aby uniknąć zrujnowana sukni oraz stresu związanego z bezustannym chwytaniem i dotykaniem Panny Młode wyrzucały bukiet, aby odgonić od siebie natrętnych gości. 

Dzięki braniu pod uwagę wszystkich powyższych przesądów oddajecie hołd polskim tradycjom, zapewniając sobie także spokój ducha dzięki gwarancji, że zadbaliście w swoim weselu o najmniejszy detal. Jeśli nie znaleźliście jeszcze fotografów, którzy uwiecznią Wasze obchodzenie się ze ślubnymi przesądami, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty na sezon 2018/19. Do następnęgo!