Porady Ślubne: 6 reguł na ozdobienie sali weselnej

Ponieważ sezon tuż tuż, postanowiliśmy podzielić się z wami naszymi wspólnymi doświadczeniami i doradzić w tej oto kluczowej (zarówno dla was, jak dla nas) kwestii:

Jak mianowicie udekorować salę weselną?

Recepta jest w zasadzie prosta. Nie trzeba wcale wiele, aby goście i, co najważniejsze, nowi teściowie otworzyli usta z zachwytu. Jeśli chcecie oczarować rodzinę i przyjaciół…

1.       Zachowajcie umiar. Jest to najbardziej oszczędna, a jednocześnie najpewniejsza droga do serca każdego z waszych gości. Najbardziej stylowe wesela stronią od przepychu, a dzieje się tak między innymi dlatego, że im więcej różnorodnych szczegółów, tym trudniej kontrolować spójną całość jaką mają tworzyć. Nikt nie przepada za miszmaszem i chaosem (a już na pewno nie fotograf ).

2.       Panna Młoda i Pan Młody powinni stanowić centralny punkt wystroju wnętrza. Wszystko powinno kręcić się wokół Was, nie zaś odwracać uwagę, rozpraszać, czy nawet stawać na przeszkodzie. Dekoracje zamiast przyćmiewać, powinny podkreślać waszą obecność.

chlebem-i-sola-fotografia-slubna-1

3.       Warto jest sięgać po niestarzejące się klasyki i zamiast ilości, obrać za cel jakość. Starajcie się wybrać jedynie to, co konieczne. Dzięki temu będziecie mogli, bez najmniejszych wyrzutów sumienia, pozwolić sobie na przedmioty znacznie lepszego gatunku, wykonane z najwyższą starannością, przy użyciu wysokiej klasy materiałów (które doceni nawet niewprawne oko wujka Staszka).

4.       Jakże istotna jest również wygoda. Jeśli marzycie, aby cała rodzina i wszyscy przyjaciele przetańczyli wspólnie z wami całą bożą noc, postawienie twardych jak kamień, odstraszających nawet najbardziej zatwardziałych kanapowiczów, krzeseł, nie jest dobrą ku temu drogą. Waszym celem powinno być zapewnienie wszystkim komfortu i zadbanie by nikomu niczego nie brakowało. Wasi goście będą wdzięczni, jeśli pomyślicie o ich wygodzie.

5.       Jeśli mielibyśmy uchylić zalecaną tutaj gorliwie zasadę weselnego minimalizmu, zrobilibyśmy to wyłącznie na rzecz tej uniwersalnej, śmiertelnej-nieśmietelnej ozdoby jaką stanowią kwiaty. Nie będziemy wcale oryginalni twierdząc, że odpowiednio dobrane potrafią zaczarować najbardziej przeciętną, pozbawioną ducha salę. Pokusilibyśmy się nawet o stwierdzenie, że decyzja dotycząca gatunku kwiatów, jest jedną z najważniejszych (poza tą dotyczącą ślubnej sukni, ma się rozumieć).

6. Jeśli zależy Wam na filmowych i pięknych zdjęciach, pamiętajcie - im jaśniej tym lepiej! Już przy wyborze sali zwróćcie uwagę na to, żeby sala miała jasne ściany o naturalnych kolorach oraz białe sufity. Sprawi to, żę praca fotografa będzie znacznie łatwiejsza, a Wasze zdjęćia będą miały magiczny charakter.

chlebem-i-sola-fotografia-slubna-2

Pamiętajcie jednak:

Zachowanie umiaru niewątpliwie ułatwia zorganizowanie stylowego, spójnego tematycznie, magicznego, pozbawionego kiczu i nieprzytłaczającego finansowo wesela.  Warto jest zacząć od ustalenia budżetu i wypisania tego, co absolutnie konieczne. Kiedy jednak to, co koniecznie zostanie już, po ogromnym nakładzie pracy, odhaczone, nic nie stoi na przeszkodzie samonagrodzenia. Nie zapominajcie więc o własnych zachciankach! [Innymi słowy: Jeśli macie ochotę postawić ogromną fontannę czekolady na samym środku sali weselnej, będziemy prze szczęśliwi robiąc Wam przy niej zdjęcia!]

Porady Ślubne: 7 najpopularniejszych ślubnych przesądów

Przesądy ślubne mają długą tradycję w wielu kulturach a ich przestrzeganie w ostatnich latach staje się coraz modniejsze. W niniejszym poście przedstawimy Wam siedem najpopularniejszych ślubnych przesądów :)

1.       Coś starego, nowego, pożyczonego i błękitnego

Zgodnie z tradycją w dniu ślubu Panna Młoda powinna mieć na sobie coś starego, nowego, pożyczonego i błękitnego. Ten, pochodzący z Wielkiej Brytanii, zwyczaj ma związek z symboliką przypisywaną poszczególnym przedmiotom i działa na zasadzie zaklęcia lub uroku mającego zapewnić Młodej Parze powodzenie i szczęście na nowej drodze życia.

  •  Rzecz stara symbolizuje przeszłość Panny Młodej i ma służyć jako ochrona dla nienarodzonego jeszcze dziecka.
  • Rzecz nowa symbolizuje wspaniałą, pełną radości przyszłość, która czeka nowożeńców po ślubie.
  • Rzecz pożyczona od osoby szczęśliwej i spełnionej w małżeństwie ma przenieść tę samą pomyślność na Pannę Młodą i Pana Młodego.
  • Rzecz błękitna symbolizuje wierność, czystość i trwałość mające cechować przyszłe małżeństwo Pary Młodej.

2.       Biała suknia ślubna

Zwyczaj zakładania białej sukni nie jest wcale taki stary, bo o ile kolor ten od początku czasów chrześcijańskich symbolizował czystość, światło i dobro, biała suknia zakładana na ceremonię ślubną stanowi pewien trend spopularyzowany dopiero w XIX wieku przez królową Wiktorię. Dzisiaj stanowi nieodłączną niemal część tradycji, choć można zaobserwować odważne odstępstwa od tej relatywnie nowej reguły (nasza rada – stawiaj na wygodę i dobre samopoczucie. Jeśli lepiej się czujesz w czerwieni lub czerni, nie wahaj się ani przez chwilę!)

fotografia-slubna-chlebem-i-sola-1

 

3.       Pan młody nie może zobaczyć Panny młodej przed ślubem

Znany przesąd głosi, że jeśli Pan młody zobaczy Pannę młodą ubraną w suknię ślubną przed samą ceremonią sprowadzi na ich dwoje pewne nieszczęście. Przekonanie to ma swój początek w czasach aranżowanych małżeństw, kiedy to rodzice Pary Młodej obawiali się jawnego sprzeciwu wobec zawierania związku małżeńskiego z osobą, która po prostu nie przypadła, którejś ze stron do gustu.

Dzisiaj przesąd, daleki od swych korzeni (co też niezmiernie nas cieszy), służy każdemu fotografowi. Każdy z nas uwielbia uwieczniać moment, w którym Pan Młody po raz pierwszy w tym szczególnym dniu widzi swoją piękną, przyszłą żonę.

4.       Welon, przenoszenie przez próg i druhny

Każdy z tych, do dzisiaj nieodłącznych, elementów ślubu ma swoje źródło w starożytności lub wczesnym średniowieczu. Welon zakładany przez Pannę Młodą i obecność druhen to sięgające starożytności tradycje mające związek z obawą przed złymi duchami.  Panna młoda zasłaniała swoje oblicze i otaczała podobnie lub identycznie ubranymi druhnami, żeby uchronić się przed zazdrosnymi o jej szczęście zjawami. Podobne podłoże ma również średniowieczna tradycja przenoszenia przez próg wspólnego domu. Wierzono wtedy, że Panna młoda jest szczególnie bezbronna w dniu ślubu, a najwrażliwszą część jej ciała miały stanowić stopy. Z tego właśnie powodu Pan Młody, aby uchronić zarówno swą małżonkę, jak i nowy dom przed złymi duchami wnosił ją na własnych rękach do środka.

5.       Na którym palcu należy nosić obrączkę i dlaczego

Tradycja głosi, że podczas ślubu obrączka powinna być wsunięta na serdeczny palec lewej ręki (choć w dzisiejszych czasach, w Polsce, noszona jest zazwyczaj na prawej). Obyczaj ten wywodzi się ze starożytnych wierzeń dotyczących bezpośredniego połączenia czwartego palca lewej dłoni z sercem. Twierdzono mianowicie, że są one zespolone tzw. żyłą miłości. Stąd również przekonanie o głębokim znaczeniu, jakie ma noszenie obrączki nawet po śmierci małżonka lub żony. Jak mówią: podczas krwawych postań w Polsce owdowiałe kobiety przekładały swoje obrączki na drugą rękę (lewą) na znak żałoby i podobnie czynili wszyscy Ci, którzy solidaryzowali się z owdowiałymi. Stąd też polski zwyczaj zakładania obrączek na prawą dłoń.

fotografia-slubna-chlebem-i-sola-2

 

6.       Obsypywanie ryżem lub płatkami kwiatów

Tradycja ta sięga czasów starożytnego Rzymu, gdzie obyczajem było obrzucanie nowożeńców garściami pszenicy symbolizującej płodność. Niedługo jednak potem, z powodu swojej dostępności i ceny, to ryż stał się uniwersalnym symbolem płodności i dobrobytu (a obrzucanie nim Pary Młodej do dzisiaj stanowi nieodzowną część ceremonii ślubnej).

7.       Rzucanie bukietem

W dzień swojego ślubu Panna Młoda uważana była za istotę pobłogosławioną przez bóstwa i w związku z tym przekonaniem wierzono również, że dotknięcie jej samej albo sukni lub welonu, które ma na sobie przynosi dużo szczęścia. Aby uniknąć zrujnowana sukni oraz stresu związanego z bezustannym chwytaniem i dotykaniem Panny Młode wyrzucały bukiet, aby odgonić od siebie natrętnych gości. 

Dzięki braniu pod uwagę wszystkich powyższych przesądów oddajecie hołd polskim tradycjom, zapewniając sobie także spokój ducha dzięki gwarancji, że zadbaliście w swoim weselu o najmniejszy detal. Jeśli nie znaleźliście jeszcze fotografów, którzy uwiecznią Wasze obchodzenie się ze ślubnymi przesądami, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty na sezon 2018/19. Do następnęgo!

Porady Ślubne: 11 rzeczy, o których powinniście pamiętać przed ślubem

Fotografowie ślubni widzieli już wszystko. Jeśli na weselu mogła się zdarzyć jakaś rzecz, fotografowie na pewno już ją widzieli. Żeby przygotować Was na każdą możliwą ewentualność przygotowaliśmy listę 11 rzeczy, o których musie pamiętać przed ślubem.

1.     Nie zapomnijcie spędzić trochę czasu w strojach weselnych! Każda Panna Młoda powinna przetestować wybrany wcześniej make-up, fryzurę, buty, a zwłaszcza tę jedyną, wymarzoną sukienkę. Zagwarantuje to wam uczucie komfortu i pewności siebie podczas najważniejszego w życiu dnia.

fotografia-slubna-chlebem-i-sola-1

2.     Pamiętajcie również, żeby na wszelki wypadek wziąć inną, lżejszą sukienkę oraz parę butów na zmianę. Najważniejsza jest wasza wygoda.

3.     Zapakujcie w torebkę plastry, tabletki przeciwbólowe, tampony, igłę i nici, miętówki, spinki do włosów, szminkę i puder. Kto wie, co może się przydarzyć podczas weselnej zabawy – lepiej się ubezpieczyć.

fotografia-slubna-chlebem-i-sola-4

4.     Przygotujcie się na każdą pogodę. Pamiętajcie, że w dniu waszego ślubu może padać deszcz. Zadbajcie o to, żeby przygotować się na taką ewentualność zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Nie pozwólcie, żeby coś takiego popsuło wasz dzień!

5.     Posprzątajcie mieszkanie. Zadbajcie o to, żeby wrócić do czystego, przytulnego miejsca, w którym rozpoczniecie swoje życie jako mąż i żona.

6.     Jeśli po weselu wybieracie się w podróż poślubną, warto wcześniej pomyśleć o bagażu. Stwórzcie wspólnie listę i zbierzcie wszystko z parodniowym wyprzedzeniem. Starajcie się nie robić niczego na ostatnią chwilę.

fotografia-slubna-chlebem-i-sola-2

7.     Planowanie wesela może być i wyczerpujące i stresujące. Znajdzie chwilę na relaks. Wybierzcie się razem na spacer, idźcie na romantyczną kolację albo zorganizujcie wypad ze znajomymi. Pomoże wam to odprężyć się i zregenerować siły.

8.     Dbajcie o siebie! Kładźcie się wcześnie spać, pijcie dużo wody i nie zapominajcie o regularnych i zdrowych posiłkach. Organizacja ślubu jest czasochłonna, ale nie zapominajcie, że najważniejsze jest wasze dobre samopoczucie.

9.     Zaufajcie druhnom i świadkom. Poproście o pomoc i podzielcie się swoimi obowiązkami. Z radością ulżą wam przy organizacji ślubu, pomogą wybierać ozdoby, przekąski i zapamiętają o tym, o czym wy możecie zapomnieć.

10.  Napiszcie krótką mowę z podziękowaniami dla najbliższej rodziny i przyjaciół (i pamiętajcie, żeby zrobić to wcześniej). Ci, którzy pomagali wam przy organizacji ślubu i wesela poczują się docenieni i spędzą resztę wieczoru w dobrym humorze.

fotografia-slubna-chlebem-i-sola-3

11.  I najważniejsze: bawcie się dobrze! Nie zwracajcie uwagi na drobiazgi i myślcie, o wspólnym życiu, które was czeka.

***

Poniższy artykuł to jeden z wielu, którymi planujemy się podzelić z naszymi czytelnikami i przyszłymi klientami. Nie zapomnijcie śledzić naszego profilu na Facebook, gdzie wkrótce pojawi się więcej takiej treści! :) Zapraszamy także do zapoznania się z naszą ofertą na zdjęcia weselne.

 

Klasyczny album fotograficzny ze zdjęciami z wesela

Po fotoksiążce naszą kolejną propozycją na zaprezentowanie Waszych zdjęć ze ślubu jest coś, co zachwyci każdego fana bardziej klasycznego podejścia do fotografii - klasyczny, czarny album z pergaminowymi przekładkami i ręcznie wklejanymi zdjęciami.

chlebem-i-sola-klasyczny-album-fotograficzny-1

Zacznijmy od okładki. Jest ona gruba i bardzo solidna, daje więc gwarancję że album ochroni Wasze cenne zdjęcia nawet w sytuacji, gdy przypadkowo spadnie, coś się o niego otrze, wyleje lub gdy dozna innego rodzaju uszkodzeń mechanicznych. Kolor oraz fakturę okładki, rodzaj papieru oraz inne kwestie wizualne klient może dobrać sam, korzystając ze specjalnego próbnika.

chlebem-i-sola-klasyczny-album-fotograficzny-2

Na każdym albumie wykonujemy tłoczenie z Waszymi imionami oraz datą ślubu, co nadaje każdemu albumowi indywidualnego charakteru. W tym przypadku widzimy naszą nazwę - Chlebem i Solą.

chlebem-i-sola-klasyczny-album-fotograficzny-3

Pergaminowe przekładki sprawiają, że zdjęcia nie są ze sobą kontakcie, co zwiększa ich żywotność. Są też mniej podatne na zakurzenie. Nie wspominając już o tym, jak wielką satysfakcję daje przekładanie tych zakładek :)

chlebem-i-sola-klasyczny-album-fotograficzny-4

Zdjęcia drukowane są w profesjonalnym labie fotograficznym na najwyższej jakości papierze. My osobiście zazwyczaj skłaniamy się ku matowym papierom Fujifilm, ale dajemy klientowi dowolność jeśli chodzi o wybór papieru.

chlebem-i-sola-klasyczny-album-fotograficzny-5

Zdjęcia do albumu wklejane są przez nas ręcznie, używając tak zaawansowanych narzędzi jak linijka oraz wprawione oko :). Zdjęcia przyklejamy przy pomocy specjalnych bezkwasowych rożków archiwalnych, dzięki czemu Wasze wspomnienia nie żółkną i nie niszczeją po latach, co dzieje się często po użyciu zwykłego kleju. Dla urozmaicenia całości staramy się, aby układ zmieniał się co kilka stron - używamy zdjęć o różnych wielkościach i formatach.

chlebem-i-sola-klasyczny-album-fotograficzny-6

Poszczególne strony albumu są bardzo sztywne, dzięki czemu nie ma możliwości, aby zdjęcia w jaki sposób uszkodziły się poprzez wygięcia itp.

chlebem-i-sola-klasyczny-album-fotograficzny-7

Przy tworzeniu naszych albumów podjęliśmy współpracę z firmą KrukBook, której albumy nie są dostępne dla klientów indywidualnych. Zapewnia to, że otrzymana jakość znacząco wykracza poza jakość albumów dostępnych komercyjnie, zachowując przy tym cenę osiągalną dla każdego klienta.

Klasyczny album fotograficzny to druga, obok fotoksiążki opcja dostępna w Ofercie Chlebem i Solą w pakiecie "Zastaw się" lub jako osobna usługa.

Fotoksiążka ze zdjęciami z wesela!

Tworzenie fotoksiążki lub bardziej klasycznego albumu fotograficznego z wklejanymi zdjęciami jeszcze do niedawna była sztuką wymarłą. Na szczęście w ostatnich latach przy powracającej modzie na fotografię analogową i ogólny zwrot do papieru, trend ten staje się coraz bardziej widoczny, a wysokich jakościowo ofert na rynku jest więcej niż kiedykolwiek.

chlebem-i-sola-fotoksiazka-glowne

Naszym zdaniem dobrze zaprojektowana fotoksiążka to jedna z najlepszych pamiątek, jakie pozostają po ślubie. Lubimy przeglądać zdjęcia na naszych komórkach i komputerach, ale dopiero kontakt z papierem sprawia, że wspomnienia stają się w pewnym sensie bardziej namacalne, a nasza wyobraźnia zostaje znacznie bardziej pobudzona.

W “Chlebem i Solą” fotoksiążka lub album  jest oferowany jako osobna usługa lub jako część pakietu “Zastaw się”. Dziś przygotowaliśmy dla Was mały wgląd w to, jak nasza fotoksiążka prezentuje się na żywo, i dlaczego warto skorzystać z takiej opcji. Dobrze wykonana fotoksiążka podbije Wasze serca i zachwyci wszystkich znajomych. Pod warunkiem, że fotograf wie co robi, a wybrana przez niego fotoksiążka jest naprawdę wysokiej jakości.

I takie właśnie są naszym zdaniem fotoksiążki firmy Saal Digital, wybranego przez nas na oficjalnego partnera.

Przyjrzyjmy się jej, wspólnie odpakowując owoc naszej pracy!

Zaczynamy od praktycznego etui, które jest dołączane z każdą fotoksiążce od Chlebem i Solą.

chelbem-i-sola-fotoksiazka-1

Jest ono znacznie większe niż sama książka, a dzięki grubej okładce i miękkiej wyściółce z gąbki, mamy pewność, że zdjęcia w niej zawarte będzie można pokazywać przez lata, nie martwiąć się o uszkodzenia mechanicznie lub negatywne działanie światła, które zniszczyło już niejedno zdjęcie wiszące na śćianach, nawet pomimo ramki ze szklaną szybką. Etui dostępne jest w kolorze czarnym lub białym.

chelbem-i-sola-fotoksiazka-2.jpg
chelbem-i-sola-fotoksiazka-3.jpg

Albumy wykonywane przez nas oprawione są w materiał, którego kolor zależy od preferencji klienta. Nasz album pokazowy został wykonany w kolorze białym. Materiał jest bardzo przyjemny w dotyku, a sklejenie stron jest bardzo porządne. Warto też dodać, że do oprawy okładki można wybrać watowanie, dzięki czemu staje się ona grubsza, my jednak nie jesteśmy fanami tego rozwiązania i wolimy jej klasyczną grubość.

chelbem-i-sola-fotoksiazka-4
chelbem-i-sola-fotoksiazka-5

Papier to zdecydowanie nasz ulubiony element tej fotoksiążki. Wyróżnia się tutaj zwłaszcza wersja matowa premium, której kartki wydają się być tak grube, że momentami instynktownie chce się je rozdzielić. Barwy przedstawione są rewelacyjnie, czernie są niezwykle nasycone, a tony zmieniają się płynnie i bez żądnych artefaktów. Dzięki możliwośći ściągniecia profili ICC fotograf ma pewność, że kolory na jego ekranie będą takie same, jak na papierze.

Strony są solidnie sklejone i po kilkunastokrotnym przekartkowywaniu całości przez klientów, rodzine i nas samych, wszystko wydaje się być identyczne, jak na początku.  Jest to przedmiot, który przetrwa znacznie więcej czasu, niż album wrzucony na media społecznościowa, szybko zapomniany w gąszczu nowych zdjęć i filmików ze śmiesznymi zwierzętami.

chlebem-i-sola-fotoksiazka-7

Warto jeszcze zaznaczyć, że pomimo rzemieślniczej wręcz jakości produktu, jest on wysyłany niezwykle szybko. Nasz egzemplarz dotarł do nas po trzech dniach, od złożenia zamówienia, a to wszystko przy produkcji w Niemczech!

Składanie fotoksiążki z najlepszych zdjęć zrobionych na ślubie to zdecydowanie jedna z najprzyjemniejszych rzeczy w pracy fotografa. Przegrywa ono tylko i wyłącznie z miną Pary Młodej w momencie, gdy widzą siebie na stronach książki, która jakościowo nie odstaje od albumów mistrzów fotografii, a przeglądanie jej w gronie rodziny pozwala przeżyć dzień weselny od nowa.

Porady Ślubne: Jak sprawić by Wasi goście przeżyli niezapomniany wieczór?

1. Stoły pełne gier i zabaw dla dzieci

 Zdjęcie: Pinterest

Zdjęcie: Pinterest

Zajmijcie czymś swoich małych gości. Rozstawcie stoliki i połóżcie na nich kredki, pisaki, farbki z pędzelkami, cekiny, naklejki i kolorowanki. Zorganizujcie im czas wymyślając kreatywne zadania (jednym z nich może być narysowanie laurki dla rodziców lub młodej pary). Pozwólcie im zająć się sobą. W końcu wszyscy wiemy, że zadowolone dzieci, to i zadowoleni rodzice.

3. Piosenka na życzenie

 Zdjecie: Pinterest

Zdjecie: Pinterest

Ponieważ z waszego wesela goście najlepiej zapamiętają jedzenie i muzykę, dajcie im wybór w co najmniej jednej z tych kwestii. Jeśli do zaproszenia dołączacie również kartkę zwrotną RSVP, na jej odwrocie stwórzcie miejsce, w które można wpisać tytuł i wykonawcę ulubionej piosenki. Dzięki temu będziecie wiedzieli, co wasi goście chcieliby usłyszeć i przy czym bawiliby się najlepiej.

4. Zadbajcie o swoich gości:

Wieczory i noce nawet latem bywają chłodne, od głośnej muzyki może rozboleć głowa, a od długiego tańczenia - nogi, zadbajcie o to, by żadne z tych niedogodności nie przeszkodziły waszym gościom w dobrej zabawie. Kupcie kosze, do których włożycie grube, wełniane koce, tabletki przeciwbólowe i tyle par japonek, ile roztańczonych nóg w obcasach.

5. Rady od rodziny i przyjaciół:

Oddajcie swoim gościom szacunek i pozwólcie im podzielić się własnym doświadczeniem związanym z małżeństwem, współżyciem partnerskim oraz wszystkim tym, co oznacza dla nich miłość oraz oddanie drugiej osobie. Wydrukujcie karty, na których każdy z nich będzie mógł napisać parę poufałych słów, tylko i wyłącznie do waszego wglądu. Mogą okazać się nie tylko bezcenną pamiątką, ale i wartościową radą na przyszłość.

6. Upamiętnijcie zmarłych członków rodziny lub przyjaciół:

 Pinterest

Pinterest

Zostawcie puste miejsce w kościele lub urzędzie cywilnym i postawcie na nim zdjęcie lub kartę z imieniem zmarłego. W ten sposób uhonorujecie zmarłych, którzy nie doczekali waszego ślubu oraz rodzinę, która przeżyła stratę. Unikajcie przesady lub nadgorliwości, w końcu ten dzień powinien być pełen radości.

7. Coctail i Food Truck na Waszym weselu

 Zdjęcie: Pinterest

Zdjęcie: Pinterest

Jeśli macie ochotę wprowadzić trochę niekonwencjonalności w to, co tradycyjne i zadziwić wszystkich gości, dobrym pomysłem jest wynajęcie Food trucka. Oferta jest szeroka, więc będzie z czego wybierać. Obok tych, serwujących burgery, grillowane kanapki, zapiekanki, pizze, tortille i inne potrawy znajdziesz również takie, specjalizujące się w podawaniu lodów (szczególnie polecane na lato), różnego rodzaju, zarówno tradycyjnej, jak i egzotycznej kawy, koktajli, słodyczy oraz masy ciekawych, niekończących się przekąsek.

Poniżej dołączamy krótką listę z naszymi propozycjami:

  • http://www.slodkaprzyczepa.pl/

Wasi goście na pewno nie zapomną tej atrakcji.

7. Księga gości Polaroid

 Zdjęcie: Pinterest

Zdjęcie: Pinterest

Kupcie tani polaroid (polecamy rodzinę Fujifilm Instax!) sporą ilość wkładów, duży album w twardej oprawie i ustawcie to wszystko w dobrze widocznym miejscu. Niech każdy z gości zrobi zdjęcie sobie i swojej rodzinie, wklei je do albumu i podpisze je, jak tylko zechce. Niech każdy ma udział w tworzeniu tej pięknej, bezcennej pamiątki.

Wierzymy, że stosując się do naszych rad, Wasze wesele podbije serca gości swoją oryginalnością, a wasze ślubne wspomnienia będą znacznie barwniejsze. Do następnego!

 

Porady Ślubne: Jak przygotować się do sesji zdjęciowej?

Dla osób, które nie mają dużego doświadczenia przed aparatem sesja zdjęciowa może być prawie tak stresująca, jak sam ślub lub narodziny dziecka. Doskonale rozumiemy wszystkie obawy z nią związane i dlatego też stworzyliśmy listę rzeczy, na które powinniście zwrócić uwagę, żeby lepiej przygotować się do sesji, a co za tym idzie, mniej się denerwować.

1. Research

Udana sesja to taka, na którą obie strony dobrze się przygotowały. Przejrzyjcie swoje ulubione fora i portale dla inspiracji, przyjrzyjcie się pozom, które najbardziej wam się podobają, a najlepiej zapiszcie je na dysku i pokażcie swojemu fotografowi. Dobrze jest wejść w portfolio fotografa wykonującego dla was sesję i pokazać mu, które jego zdjęcia pasują wam najbardziej. Nieocenioną pomocą w prowadzeniu przedślubnego researchu są Pinterest i Tumblr. Można tam znaleźć wiele galerii zbierających pomysły na interesujące was sesje zdjęciowe.

TUTAJ możecie zobaczyć naszą własną, ciągle rosnącą galerię póz i pomysłów na sesje.

2. Poznajmy się!

Najważniejsza jest dobra komunikacja między fotografem a klientem. Na rozmowie przed sesją warto jest określić wszystkie istotne dla was punkty. Powiedzcie dokładnie, czego oczekujecie, pokażcie, jaki rodzaj fotografii podoba wam się najbardziej (tutaj oczywiście bardzo przydatne jest przeprowadzenie opisanego wyżej researchu). Takie rzeczy jak wasze zainteresowania, muzyka której słuchacie również mogą pomóc przy stworzeniu odpowiedniej atmosfery podczas sesji zdjęciowej. Najważniejsze jest, abyście czuli się luźno i swobodnie.

chlebem i solą fotografia ślubna-0129.JPG

3. Pozowanie podczas sesji

Jeśli nie masz doświadczenia lepiej nie stosuj podpatrzonych i wyuczonych, a w konsekwencji sztywnych póz i gestów, bo na zdjęciach wyglądają one niezbyt pochlebiająco...

Jaka jest więc nasza rada? Nie pozować wcale! :) Bądźcie sobą i pozwólcie fotografowi zająć się resztą, zachowujcie się naturalnie, rozmawiajcie ze sobą, bawcie się, śmiejcie, skaczcie i bądźcie w ruchu. Pozwólcie fotografowi łapać najpiękniejsze momenty.

chlebem i solą fotografia ślubna-3468.JPG

4. Lokacja

Czy macie miejsce, które wyjątkowo dobrze wam się kojarzy? Miejsce, w którym byliście na pierwszej randce, miejsce, w którym zdaliście sobie sprawę, że wasz wybranek/wybranka to ta jedna jedyna osoba? Czy może widzieliście przypadkiem na zdjęciu lub przez szybę samochodu jakiś piękny, tajemniczy, nieznany wam dotąd zakątek? Jeśli takie miejsce istnieje, a wy wymarzyliście sobie, żeby sesje odbyła się właśnie tam, koniecznie podzielcie się tym ze swoim fotografem! Sesja zrobiona w lokacji dla was szczególnej może zaowocować bardziej naturalnymi, szczerymi zdjęcia.

Jeśli nie macie żadnego pomysłu, zawsze można skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań. W mieście może to być dach wysokiego budynku, wyjątkowo malowniczy park lub stara fabryka do zdjęć w stylu industrialnym, zaś na wsi: kwiecista łąka, pole lub las.

chlebem i solą fotografia ślubna-7993.JPG

5. Ubiór i makijaż

Ubiór i makijaż stanowią ważny element każdej sesji zdjęciowych. Dla nas najważniejsze jest jednak to, aby klient czuł się luźno i swobodnie. Nawet najpiękniejsze szpilki potrafią zepsuć zdjęcie, jeśli na twarzy narzeczonej widać grymas bólu od wbijających się w jej piętę brzegów. Podobnie jest ze zbyt krótkimi lub luźnymi ubraniami, które często mogą wprawić w zakłopotanie. Dodatkowo, dobierając ciuchy starajcie się, żeby dobrze komponowały się ze sobą nawzajem, piękna sukienka narzeczonej straci na uroku, jeśli partner ubierze na siebie koszulkę z logiem ulubionego zespołu. Należy jednak pamiętać, że jeśli pomysłem na waszą sesję będzie brudna, grunge’owa sesja miejska w skórach, takie koszulki są jak najbardziej na miejscu! Wszystko zależy od waszego pomysłu i klimatu jaki chcecie uzyskać podczas sesji.

Jeśli natomiast chodzi o makijaż: zachęcamy do wcześniej wizyty u makijażystki. Obu partnerów! Jeśli sesja odbywa się w ten sam dzień co wasz ślub, nie będzie to problemem, jeśli nie, zalecamy wcześniejszą rezerwację terminu. Gwarantujemy, że będziecie czuli się pewniej przed obiektywem.

chlebem i solą fotografia ślubna-2-3.JPG

6. Pora roku, pora dnia i pogoda

Romantyczna sesja jesienna czy luźniejsza i zwiewna sesja letnia? Również i to zależy od Was i od tego, jaki klimat chcecie uzyskać. Nie martwcie się, jeśli jedyny pasujący wam termin to jesienne popołudnie lub zimowy poranek. Jeśli zastosujecie się do każdego z powyższych punktów, sesja będzie udana niezależnie od pory roku.

Uniwersalną zasadą zdjęć portretowych jest jednak unikanie godzin popołudniowych. Światło jest wtedy bardzo ostre, a zmrużone i podkrążone oczy zepsują wam każde zdjęcie. Częściowo da się tego uniknąć robiąc zdjęcia w cieniach drzew lub budynków, jednakże warto pamiętać, że nie każda lokacja oferuje schronienie przed słońcem. Najlepiej zdjęcia jest robić wczesnym rankiem lub na krótko przed zachodem słońca (o tak zwanej złotej godzinie).

Jeśli natomiast okaże się, że w wybranym terminie sesji zdjęciowej niespodziewanie spadnie deszcz, można sesję przełożyć lub wręcz przeciwnie - zrobić klimatyczne zdjęcia w deszczu.

chlebem i solą fotografia ślubna-8139.JPG

***

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł wyjaśnił wiele wątpliwości na temat sesji fotograficznych i sprawi, że ta wasza będzie pięknym wspomnieniem. Jeśli macie więcej pytań na ten temat lub chcielibyście przeprowadzić taką sesję z nami, zachęcamy do kontaktu!

Witamy!

Witajcie na oficjalnym blogu Chlebem i Solą!

"Chlebem i Solą" powstało niedawno, jest jednak zbiorem wszystkich naszych doświadczeń i przeżyć z ostatnich trzech lat pracy jako fotografowie ślubni. W "Chlebem i Solą"zajmujemy się fotografią ślubną, okolicznościową oraz sesjami zdjęciowymi we Wrocławiu i okolicach.

Zaczynaliśmy jak wszyscy, skromnie, robiąc zdjęcia dla rodzin i znajomych, wraz z doświadczeniem przychodziły kolejne zlecenia aż do roku 2015, gdy na jeden sezon przenieśliśmy się do Nowego Jorku. Był to dla nas czas nauki i zabawy, czas, podczas którego nasze umiejętności wzrosły do tego stopnia, że z dumą chcemy dzielić się nimi z wami podczas waszego ślubu.

Naszą pracą staramy się wprowadzić fotografię ślubną i okolicznościową w naszym regionie na nowy poziom, dopasowując się do nowoczesnej pary, która pragnie naturalnego i estetycznego reportażu ślubnego, zachowując jednocześnie szacunek dla Polskiej tradycji. Nasze zdjęcia wyróżnia wyjątkowa estetyka, delikatne i pastelowe kolory oraz naturalność i spontaniczność uchwyconych momentów. Oferujemy album SPÓJNYCH i STYLOWYCH zdjęć, które opowiadają historię Waszego dnia.

Założyliśmy tego bloga, bo zauważyliśmy, że w Polskim Internecie ciężko jest znaleźć sensowne i zwięzłe informacje na temat ślubów i wesel. Dlatego też skupimy się tutaj na przekazaniu informacji, które pomogą przygotować się parom do sesji zdjęciowych i nauczą, jak zachowywać się przy fotografach podczas ślubu i wesela.

Postaramy się przybliżyć Wam kulisy naszej pracy, podzielimy się ciekawostkami i Polskimi najpiękniejszymi tradycjami ślubnymi, a także spróbujemy zainspirować Was najróżniejszymi pomysłami na sesje zdjęciowe, zarówno na takie w plenerze jak i w studio. Pomożemy wam wybrać sukienki i dodatki, pomożemy udekorować stoły i sale, podpowiemy najnowsze trendy i połączymy je z Polskimi tradycjami.

Jeśli natomiast jesteś fotografem ślubnym, lub zastanawiasz się dopiero, czy jest to praca dla Ciebie,  również znajdziesz tutaj coś dla siebie. Będziemy recenzować sprzęt, który używamy do pracy, podzielimy się doświadczeniem i podpowiemy, jak sprawić, żeby Twoja fotografia ślubna sprawiała Ci tyle samo radości, co nam sprawia nasza.

Mamy nadzieję, że z naszą małą pomocą (i ze zdjęciami przez nas wykonanymi), wasz ślub lub sesja zdjęciowa da wam piękne pamiątki, na które będziecie patrzeć latami.

Michał & Ania

chlebem i sola fotografia slubna